fbpx

Plusy bycia instruktorem SITS

Instruktor Snowboardu SITS to nie tylko wysokie kwalifikacje i możliwość szkolenia riderów w Polsce i na europejskich lodowcach, czyli fajny pomysł na pracę zarobkową. Powiem Wam, riders, że gdy z Wami rozmawiam, jednym z najczęściej wymienianych przez Was plusów bycia instruktorem jest nieustanne poszerzanie zajawy snowboardowej w wybranym kierunku: pro technika jazdy, skill freestylowy, nauka jazdy sportowej (slalom), ale też podstawa do wcześniej wymienionych, czyli nauka współpracy z własnym ciałem, rozwój psychomotoryczny. 

Nowe umiejętności, które nabywa instruktor, to też znaczny rozwój metalu m.in.  pewności siebie. To też zupełnie inne obycie środowiskowe. Praca z ludźmi, w wymagających warunkach, bardzo rozwija kompetencje miękkie m.in. umiejętność radzenia sobie ze stresem czy motywowania innych do rozwoju.

Dla mnie w pierwszej trójce plusów jest też satysfakcja z każdych zajęć, które, choć czasami są wyzwaniem, to zarówno “górskie biuro”, jak i efekty tej pracy widzialne po każdej godzinie na śniegu, rekompensują WSZYSTKO.

Minusy bycia instruktorem 

Powiem Wam szczerze, że tutaj musiałam się chwilę zastanowić. Jednak, aby praca instruktora była pełna plusów, trzeba zbudować kilka mocnych fundamentów. Głównie jest to zdrowie ridera zimowego oraz umiejętności. Więc najpierw parę słów o tym, jak nie dopuszczać do minusów, a na końcu same minusy 😉

Na insta @powpow_iders  jako seria #foodforriders pojawiają się wskazówki dotyczące zdrowia do sportu zimą, energii, odporności, np. odżywczego, wartościowego jedzenia, które wpływa na prawidłowy metabolizm energetyczny i z którego energia rozkłada się w czasie i ładuje ciało, mięśnie oraz umysł witaminami i minerałami, zwłaszcza jeśli riderowi zdarzają się momenty rozkojarzenia, zrezygnowania, braku wiary w siebie. W pierwszej kolejności warto się nawodnić (!) i jakościowo odżywić organizm.

Dobre umiejętności to właściwy nauczyciel, mentor i dużo praktyki własnej oraz videoanaliza. O tym, jakie są cechy dobrego instruktora, będzie obszernie innym razem. A może Ty chcesz powiedzieć, jakie są ważne dla Ciebie? 🙂 

Zdecydowanie jest ich sporo 😉 Jedną z cech dobrego instruktora powinny być efekty widoczne w jeździe ridera. Sezon 21/22 przyniósł świetne wyniki naszych riderów. Jeden z nich zdawał już swój egzamin instruktorski SITS* (pierwszy rider od momentu uzyskania przez nas patronatu SITS), po szkoleniu w Pow Pow. Ukończył go z drugim najlepszym wynikiem wśród wszystkich startujących.

*egzamin centralny, z niezależną komisją sędziowską SITS, po którym, po uzyskaniu odpowiedniej punktacji, uzyskuje się tytuł instruktora SITS.

Pamiętajcie, że ważne jest szerokie spojrzenie na zdrowie zimą, dzięki któremu żadna pogoda ani okoliczności nie są minusami, a organizm dobrze regeneruje się po całym dniu na śniegu.

Trzymam kciuki za Wasze dążenie do doskonałego zdrowia i umiejętności.

Mam też nadzieje, że będziecie kontynuować osiągnięcia riderów Pow Pow, szkoląc się razem z nami 🙂

A teraz czas na wymienienie minusów, jakie moim zdaniem ma bycie instruktorem:

  • w warunkach polskich nie możemy wykonywać tej pracy przez cały rok,
  • nie zawsze mamy gwarancję śniegu, co w przypadku szkoły snowboardu jest dużym utrudnieniem,
  • praca jako dobry instruktor, czyli taki, który chce pozytywnie i holistycznie wpłynąć na rozwój swojego ridera , to często zmaganie się z jego lękami, trudnościami w procesie nauki, to odpowiedzialność za niego (szczególnie w pracy z nieletnimi), a więc często my, instruktorzy przejmujemy na siebie te lęki. Całe szczęście, że są sposoby, aby sobie z nimi radzić! Tutaj zdecydowanie pomagają zdrowie i umiejętności. 

Czekam niecierpliwie na nasze rozmowy w tych i innych tematach, na kursach metodycznych SITS. Pierwszy z nich — Kurs Asystenta Instruktora SITS już w grudniu w Szczyrku. Zapisy ruszyły. Tutaj można poznać szczegóły:



Wręczanie Indeksów SITS po egzaminie


Tags:

No responses yet

Dodaj komentarz